gotowe projekty domów modo
gotowe projekty domów modo

Otwarta klatka schodowa, zalety i wady takiego rozwiązania.

 

Problem prawidłowej lokalizacji i wyboru typu klatki schodowej w stosunku do pozostałych pomieszczeń jest jednym z podstawowych zagadnień z jakimi boryka się projektant. Od tego zależy bowiem funkcjonalność i ergonomia obiektu.

 

Prawidłowa lokalizacja schodów.

 

Najlepszą lokalizacją klatki schodowej jest taki układ, gdzie odległość komunikacji pomiędzy klatką a pozostałymi pomieszczeniami jest równa i jak najmniejsza. Zazwyczaj warunek ten jest spełniony kiedy klatka jest zlokalizowana w centralnej części domu.

 

 

Schody jako łącznik stref funkcjonalnych.

 

Klatka schodowa w budownictwie jednorodzinnym przeważnie jest łącznikiem pomiędzy strefą dzienną a nocną. Do strefy dziennej zlokalizowanej na parterze zaliczają się takie pomieszczenia jak: kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, gabinet. Do strefy nocnej wlicza się sypialnie ulokowane na piętrze lub poddaszu. Taki układ pomieszczeń pokazuje wyraźny podział funkcjonalny.

 

Klatka schodowa otwarta czy zamknięta?

 

Dobór rodzaju klatki schodowej zależy przede wszystkim od upodobań domowników i sposobu w jaki mają zamiar traktować i korzystać z wspólnej strefy dziennej. Czy preferują pomieszczenia otwarte czy zamknięte. Czy wszyscy domownicy spędzają wspólnie każdą wolna chwilę, czy może spędzają ten czas w odizolowaniu. Klatka schodowa otwarta na strefę dzienną pozwala na bezpośredni kontakt wzrokowy obu stref przez co wnętrze staje się bardziej przestrzenne a sam element klatki może stanowić ciekawą kompozycję bryłową wokół której toczyć się będzie życie domowników. Takie rozwiązanie klatki schodowej wprowadza dodatkowo poczucie bezpieczeństwa, ponieważ widzimy główny trakt komunikacyjny domu co daje świadomość gdzie w chwili obecnej przebywają pozostali domownicy. Jednak trzeba też pamiętać o tym, że takie rozwiązanie pozbawią swego rodzaju intymności którą możemy minimalnie zachować poprzez zastosowanie klatki półotwartej zlokalizowanej w mniej centralnej części pokoju dziennego ale pozostającej w kontakcie wzrokowym.

 

 

Podsumowanie 

 

Reasumując, jeżeli domownicy prowadzą wspólny, otwarty tryb życia a kochają wnętrza przestronne, sprawiające wrażenia dużych i przestrzennych powinni się zdecydować na klatkę bezpośrednio lub pośrednio otwartą na salon, który w tym wypadku będzie sercem domu przez który chcąc nie chcąc musi przejść każdy z użytkowników.

 

arch. Karol Włoskowski

Otwarta klatka schodowa - BLOG

design by projektymodo 2017

KONTAKT tel.694175246

kontakt@projektymodo.pl

Twój e-mail
Treść wiadomości
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!