gotowe projekty domów modo
gotowe projekty domów modo

Na co zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt domu ?

Cztery podstawowe rzeczy , które musisz wiedzieć

Więcej informacji przeczytasz w dziale "Jak uzyskać pozwolenie na budowę?"

Co zawiera projekt ?

Jak zamówić projekt?

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Adaptacja projektu

Wszystkie

projekty domów

1. Działka / nasłonecznienie

 

Pamiętaj! Zanim wybierzesz gotowy projekt domu dokonaj analizy lokalizacji działki, na której planujesz budowę.

 

Jeżeli posiadasz już działkę, na której zamierzasz wybudować dom, ważne jest abyś przed wyborem projektu domu określił na niej strony świata. Pamiętaj, że aby nasz projekt domu był idealny dla twojej lokalizacji, musi on spełniać kilka poniższych warunków:

 

  • jak największa liczba otworów okiennych pomieszczeń zaliczanych do strefy dziennej  zlokalizowana od strony południowej - takie usytuowanie okien zapewnia prawidłowy dostęp naturalnego światła, wnętrza sprawiają wrażenie przestronnych, istotnie ogranicza straty ciepła w sezonie grzewczym;

  • jak najmniejsza liczba okien od strony północnej - ogranicza straty ciepła, nawet najlepsze okna mają współczynnik przenikania ciepła czterokrotnie gorszy od ściany zewnętrznej ocieplonej izolacją termiczną gr. 15 cm; 

  • ogród od strony południowej  - taka lokalizacja zapewnia prawidłową wegetację roślin, zachęca domatorów do spędzania czasu w ogrodzie w słoneczne dni;

  • sypialnie zlokalizowane od strony wschodniej - opcja dla osób które lubią wcześnie wstawać wraz z pierwszymi promieniami słońca.

  • kuchnia od strony północnej - przez wiele lat utarło się, iż lokalizacja od strony północnej jest dla kuchni idealna przede wszystkim ze względu na ograniczone nagrzewanie się pomieszczenia w pogodne dni, jednak w dzisiejszych czasach, przy dostępie wielu technologicznych rozwiązań ten warunek nie koniecznie jest już zasadny;

  • taras od strony południowo - zachodniej - taka lokalizacja gwarantuje nasłonecznienie tarasu praktycznie przez cały dzień, zapewni mile spędzony czas na tarasie popołudniu;

    Zasady nasłonecznienia działki    Zasady nasłonecznienia działki

 

 

W przypadku gdy jesteś na etapie szukania działki, możesz w pierwszej kolejności wybrać gotowy projekt domu, a następnie analizować działkę pod kątem konkretnego projektu.

 

Pamiętaj, prawidłowa lokalizacja domu względem stron świata spowoduje, że nie tylko będziesz czuł się w swoim domu komfortowo, ale także nie będziesz musiał się martwić o wysokie koszty związane z ogrzewaniem. Bardzo ważne jest zacienienie okien południowych w lecie, aby uniknąć przegrzewania się pomieszczeń. Można to uzyskać poprzez zastosowanie żaluzji lub rolet, lecz podobny efekt osiągniemy sadząc drzewa liściaste, które w lecie będą zacieniały południową elewację, w zimie natomiast gubiąc liście, umożliwią docieranie promieni słonecznych do domu. Północną stronę budynku można obsadzić krzewami zimozielonymi, które osłonią go od zimnego wiatru zapobiegając tym samym stratom ciepła.

   Zasady nasłonecznienia działki

Jeżeli nie jesteś pewny czy prawidłowo dokonałeś analizy swojej działki. Skontaktuj się z nami. Wykonamy bezpłatną analizę, w której obiektywnie ocenimy czy wybrany przez Ciebie projekt pasuje do Twojej lokalizacji. 

 

2. Warunki zabudowy/ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

 

Kolejnym etapem jest sprawdzenie czy teren inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Możesz to zrobić odwiedzając właściwy miejscowo organ administracji architektoniczno-budowlanej. Jeżeli obszar, na którym chcesz wybudować swój dom objęty jest miejscowym planem złóż wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z mpzp. Pamiętaj, że aby uzyskać taki wypis nie musisz być właścicielem działki. W otrzymanym dokumencie otrzymasz wszystkie istotne parametry, które będzie musiał spełniać twój projekt np.: wymagany kąt dachu, maksymalna powierzchnia zabudowy, nieprzekraczalne linie zabudowy itp. sprawdź i upewnij się czy wybrany projekt jest zgodny z wymaganiami mpzp. pamiętaj, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest obowiązującym miejscowym aktem prawnym przyjętym w formie uchwały rady gminy. Ewentualna zmiana niekorzystnych zapisów planu jest skomplikowana i długotrwała, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa. Inaczej wygląda sytuacja jeżeli obszar inwestycji nie jest objęty miejscowym planem. Wówczas trzeba złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. We wniosku określa się podstawowe parametry planowanej inwestycji. Zalecamy dołączenie do wniosku karty katalogowej wybranego projektu domu. Urząd przeprowadzi analizę terenu objętego wnioskiem i w przeciągu trzech miesięcy wyda decyzję określającą parametry, które będzie musiał spełniać projekt domu. Pamiętaj, że aby złożyć wniosek o warunki zabudowy nie musisz być właścicielem działki. warunki tracą ważność w momencie gdy inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę lub został wprowadzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Bardzo ważne jest aby nazwa planowanej inwestycji była zgodna z zamierzeniem budowlanym a osoba składająca wniosek o wydanie warunków zabudowy była w kolejnym etapie osobą ubiegającą się o pozwolenie na budowę.

3. Uzbrojenie działki / infrastruktura techniczna

 

W okresie oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania możesz zrobić rozeznanie jakie są możliwości podłączenia twojego domu do istniejącej infrastruktury technicznej, tj. sieć gazowa, kanalizacja sanitarna, sieć wodociągowa, sieć energetyczna. pomoże Ci to podjąć decyzję w jakie systemy "uzbroić" swój dom. Istniejące sieci powinny być widoczne na kopii mapy zasadniczej, jednak nie zawsze tak jest, zawsze warto zrobić wizję lokalną. 

 

4. Idealny projekt / analiza  potrzeb 

 

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci wybrać idealny projekt.

  • po pierwsze zrób listę pomieszczeń, które chcesz aby zawierał twój dom.

  • następnie oceń szacunkowo metraż każdego pomieszczenia i je zsumuj.

  • określ orientacyjnie swój budżet.

  • na końcu sprawdź czy twoje wymagania dotyczące metrażu pomieszczeń  mieszczą się w planowanych kosztach. należy założyć, że koszt jednego metra użytkowego pomieszczenia gotowego do wprowadzenia w zależności od standardu wykończenia to 3 - 4 tys. zł . Oczywiście istnieje możliwość  zejścia poniżej podanej stawki, jednak trzeba pamiętać ,że lepiej jest cieszyć się z zaoszczędzonej kwoty, niż mieć zmartwienie w przypadku przekroczenia planowanych kosztów.

 

Pamiętaj!. Realne zaplanowanie kosztów inwestycji i ustalenie harmonogramu prac jest podstawą sukcesu w procesie budowy

design by projektymodo 2017

KONTAKT tel.694175246

kontakt@projektymodo.pl

Twój e-mail
Treść wiadomości
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!