W większości przypadków wybór rodzaju projektowanego dachu jest ograniczony poprzez zapisy miejscowego planu zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy, które precyzyjnie określają dopuszczalny kształt, kąt nachylenia a czasami nawet kolor dachu. Różnice pomiędzy poszczególnymi typami dachów są przede wszystkim w kosztach wykonania i późniejszej eksploatacji.
Najtańszy w wykonaniu i utrzymaniu jest dach dwuspadowy, ma najprostszą konstrukcję, najmniej nietypowych elementów wykończeniowych, jego konserwacja jest najprostsza. Inwestorzy dość często decydują się na taki rodzaj tradycyjnego dachu, który zazwyczaj dla urozmaicenia bryły posiada lukarny w formie odpowiadającej estetyce całego budynku.
Dach wielospadowy modny przed kilkunastoma laty w chwili obecnej jest najczęściej wybierany w domach parterowych, piętrowych bez funkcji poddasza użytkowego. Rzadziej stosowany w domach z poddaszem użytkowym, przede wszystkim ze względu na koszty wykonania, małą elastyczność funkcjonalną poddasza
Najbardziej wymagającym dachem jeżeli chodzi o jego konserwację i utrzymanie jest dach płaski. Dachy płaskie są symbolem nowoczesnej architektury. Dają możliwość dodatkowego zagospodarowania powierzchni dachu np. na ogród. Dzisiejsze technologie izolacji na dachach płaskich są bardzo wysokiej jakości, ale na etapie wykonastwa wymagają bardzo dużej precyzji. Na ten typ dachu decydują się inwestorzy świadomi, doceniający współczesna architekturę.
Należy pamiętać, że wybrana forma dachu nadaje ostateczny wizerunek budynkowi i wbrew pozorom jest niezwykle istotna jeżeli chodzi o całościowy odbiór budynku jak i jego użytkowanie.
arch. Karol Włoskowski
design by projektymodo 2017